Do czego służą sita stalowe?

0
98

W niniejszym artykule odpowiadamy na tytułowe pytanie – do czego służą sita stalowe. Ponadto, między innymi wyjaśniamy na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy sitami oczkach kwadratowych oraz prostokątnych. Dodatkowo, przedstawiamy podstawowe informacje na temat sita tkanego.

Do czego wykorzystywane są sita stalowe?

Zastosowanie sit stalowych jest szerokie. Jest to element wykorzystywany w przesiewaczach, kruszarkach oraz w sortownikach. Najczęściej sita są wykorzystywane do przesiewania materiałów sypkich o dużym uziarnieniu. Innymi słowy sita doskonale sprawdzają się w procesach przemysłowych takich jak filtracja, separacja i szeroko pojęte przesiewanie. Poza tym, sita mogą pełnić rolę kraty zasypowej lub siatki do osłon i balustrad.

Rodzaje sit stalowych

Sita plecione – sita stalowe plecione można najprościej klasyfikować ze względu na rodzaj plecienia. Wyróżniamy sita plecione na oczkach kwadratowych lub prostokątnych. Zasadnicza różnica pomiędzy kwadratowymi prostokątnymi polega na tym, że prostokątny kształt oczka zapewnia większy współczynnik powierzchni czynnej co mniejsza tendencje do zatykania i tym samym pozwala jednostce osiągnąć większą wydajność.

Sita tkane- alternatywą dla rozwiązań plecionych są sita tkane, nazywane także sitakami technicznymi, które są produkowane przy wykorzystaniu drutów okrągłych. Tego rodzaju rozwiązanie jest najdrobniejszym rodzajem sit stalowych. Mogą występować w postaci splotu prostego i skośnego (jodełkowego).

Pozostałe rodzaje

  • Sita harfowe – w przypadku materiałów trudno przesiewalnych rekomendowanym rozwiązaniem są sita harfowe.
  • Sita strunowe – charakteryzują się najwyższym współczynnikiem powierzchni czynnej.
  • Sita zgrzewane – sita zgrzewane (typu TYTAN) są cenione ze względu na najwyższą wytrzymałość pośród sit stalowych.
  • Sita tłoczone – charakteryzują się płaską powierzchnia roboczą.
  • Sita perforowane – są cenione za to, że producent sit do przesiewaczy umożliwia dostosowanie rozmiarów kształtów i układów oczek tak aby dopasować je specyficznych potrzeb danej maszyny.